مهندسی ارزش

مهندسی ارزش:

مهندسی ارزش، تلاشی است سازمان ­یافته که با هدف بررسی و تحلیل تمام فعالیت های یک طرح، از زمان شکل گیری تفکر اولیه تا مرحله طراحی و اجرا و سپس راه ­اندازی و بهره برداری، انجام می­شود. مهندسی ارزش به عنوان یکی از کارامد­ترین و مهم­ترین روش­های بهبود در عرصه فعالیت های مهندسی شناخته شده است، که در چارچوب مدیریت پروژه، ضمن اینکه به تمام اجزای طرح توجه می­کند، هیچ بخشی از کار را قطعی و مسلم نمی­داند. بکارگیری مهندسی ارزش در پروژه­های اجرایی با توجه به پیچیدگی کارها، بویژه در طرح­های بزرگ اجرایی می تواند به ابزار بی چون و چرای مدیریت در بهبود طرح تبدیل شود.

 

اهداف مهندسی ارزش

 

مهندسی ارزش
 

سیر تاریخی مهندسی ارزش

تحلیل ارزش به صورت یک روش فنی ویژه، در سال­های پس از جنگ جهانی دوم صورت گرفت. کار طراحی و تدوین این روش به دستور هنری ارلیچر معاون فنی بخش خرید­های شرکت جنرال الکتریک آغاز گردید. وی معتقد بود که برخی از مواد و مصالح و طرح­های جایگزین، که به طور ضروری و به علت کمبود­های زمان جنگ به کار گرفته می­شده­اند دارای عملکرد بهتر با هزینه­­ی کمتر بوده­­اند. به دستور او در داخل شرکت و به منظور ارتقای کارایی تولید از طریق تامین مواد، مصالح و روش­های جایگزین برای مواد و مصالح پر هزینه، کوشش همه جانبه­ای به عمل آمده است.

در سال 1947 این وظیفه بر عهده­ ی لارنس مایلز مهندس ارشد جنرال الکتریک نهاده شد. مایلز در مورد روش­ها و فنون موجود به پژوهش پرداخت و از برخی روش­های مرسوم به صورت تلفیقی با روش مرحله به مرحله خویش برای تحلیل ارزش بهره گرفت. مایلز که مبتکر و بنیان­گذار مهندسی ارزش به شمار می رود، یک روش رسمی را به اجرا در آورد که در جریان آن چندین گروه از کارکنان شرکت، عملکرد محصولات تولیدی شرکت جنرال الکتریک را بررسی می­کردند. آنان به اتکای روش­های خلاق گروهی و بدون افت کارایی محصول، تغییراتی در محصولات شرکت بوجود آوردند و هزینه­های تولیدی را کاهش دادند. روش ” تحلیل ارزش” به عنوان یک استاندارد در شرکت جنرال الکتریک پذیرفته شده است و به تدریج شرکت­های دیگر و برخی سازمان­های دولتی نیز این روش جدید را به عنوان ابزاری برای کاستن از هزینه­های خود به کار بسته­اند. در نتیجه روش و تکنیک “مهندسی ارزش” بوجود آمد.

 

انواع متدولوژی های مهندسی ارزش در جهان

 

 

مراحل مهندسی ارزش

مهندسی ارزش

 

مطالب زیر را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

    فهرست مطالب