فشرده سازی برنامه با استفاده از انواع طول مدت در نرم افزار Primavera P6

امروزه یکی از پرکاربردترین حوزه های کاری در محیط صنعتی حوزه برنامه ریزی کنترل پروژه است و میتوان گفت بیشترین تقاضا برای جذب در محیط کاری در رشته های مرتبط با این موضوع همین حوزه برنامه ریزی و کنترل پروژه می باشد. شرکت هایی هستند که برنامه ریزی پروژه را به صورت دستی و تجربی انجام می دهند اما مهندسان و مدیرانی موفق هستند که این کار را به صورت علمی و نرم افزاری در کنار تجربه کاری خود انجام می هند تا با اطمینان کامل تری به روال ساخت و تولید خود ادامه دهند. شما می توانید در این رابطه مقاله مهارت های یک مدیر پروژه موفق را در وبسایت ما مطالعه کنید.

تاریخچه نرم افزار پریماورا:

نرم افزار پریماورا در اصل نام تجاری محصولاتی می باشد که مسیر مدیریت، پروژه را تکمیل میکند. نرم افزار پریماورا برای اولین بار در سال 1983 میلادی به وسیله شرکت سیستم های پریماورا معرفی شد که بعد از معرفی و خرید امتیاز شرکت به دست اوراکل تحت کنترل این شرکت عرضه شد.

ویژگی های نرم افزار پریماورا p6:

– مدیریت منابع آن به صورت متمرکز و جامع می باشد و برای تعداد زیادی پروژه برنامه ریزی انجام می دهد.

– استفاده از بسیاری از منابع و پروژهای سازمانی و ایجاد نمودن آن ها

– استفاده کردن از پایگاه داده

– مقیاس گری و نظارت پیشرفت پروژه در مقابل برنامه

– ساخت سطوح دسترسی به کاربران با توجه به سمت سازمانی

– برنامه ریزی، کنترل پروژه ها و زمان بندی

– تعریف منابع به صورت یکسان و به کارگیری در چندین پروژه

– استفاده به عنوان بانک اطلاعاتی پروژه و ثبت همه اطلاعات مربوط به پروژه

نکاتی که به یادگیری نرم افزار پریماورا کمک می کند شامل:

شناسه فعالیت، اطلاعات، به روز رسانی مقادیر پارامتر برای کلیه فالیت های زمان بندی، تغییر قالب تاریخ و واحد های زمانی، باز کردن همزمان زمابندی های چندگانه، مقیاس بندی به عرض یک صفحه، ایجاد روابط منطقی در شبکه فعالیت، فعالیت های زنجیره ای سریع در هر سفارش، گزارش واریانس پروژه، ایجاد واحدهای اندازه گیری سفارشی، افزودن انعطاف پذیری به زمانبندی خود بدون بالا رفتن تعداد فعالیت ها می باشد.

پرسشی که معمولا توسط کارشناسان برنامه ریزی وکنترل پروژه مطرح میشود این است که با استفاده از چه روش هایی می توان پروژه ای را که از برنامه زمانبندی  عقب افتاده را به روال از پیش تعیین شده باز گرداند تا پروژه در زمان مقرر پایان یابد؟

پاسخی که بیشترین فراوانی را دارد این است: منابع بیشتری به پروژه وارد می کنیم.

این همیشه اولین پاسخی است که از طرف کارشناسان برنامه ریزی وکنترل پروژه دریافت می کنیم. همه ما به گونه ای برنامه ریزی شده ایم که با اضافه کردن نیروی کار یا منابع  به حل مشکلات بپردازیم. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت پروژه مقاله تغییر سازمانی – مدیریت پروژه وبسایت ما را مطالعه کنید.

پس در اینجا قصد داریم اضافه کردم منایع بیشتر به فعالیت های پروژه در نرم افزار پریماورا p6 و محاسبه زمان صرفه جویی شده را به شما آموزش دهیم. برخی از شما از قبل طرز انجام این کار را بلد هستید، اما یک دور مرور اضافه هیچ وقت ضرری ندارد.

نکته: توضیحی که در ادامه آمده راه حل کاملی برای فشرده سازی برنامه نیست. تحلیل بسیار بیشتری برای سرعت بخشی به برنامه لازم است، که انجام تمامی این تحلیل ها دربرنامه زمابندی تهیه شده با پریماورا P6 امکان پذیر نیست. اما اگر در حال پردازش یک سناریوی فرضی هستید یا قصد دارید منابعی را به بخش خاصی از پروژه اضافه کنید، به طریقی که در ادامه آمده می توانید از ویژگی انواع مدت های زمانی درنرم افزار پریماورا P6 بهره ببرید.

 

1- تنظیماتsetup

تنظیماتsetup
تنظیماتsetup

در این پروژه فرضی ، تمرکز خود را روی تعداد محدودی از فعالیت هایی خواهیم گذاشت، آنهایی که در زیرمجموعه  عنصر WBS ماشین حفاری و اپراتور به آنها تخصیص داده شده است.

فرض می کنیم به این نتیجه رسیده ایم که می توانیم به شکلی ایمن ، منابع اضافی شامل ماشین های حفاری و اپراتور های بیشتری وارد کا رکنیم تا سرعت در این 4 فعالیت افزایش یابد؛ همچنین فرض می گیریم با دو برابر کردن منابع ، سرعت کار نیز دو برابر شده و به طبع آن زمان اتمام کار به نصف کاهش می یابد.

2تنظیم نوع مدت زمان(duration type)

در بیشتر برنامه های زمانبندی، من تمایل دارم تمامی فعالیت هایم را بر مبنای نوع مدت “fixed duration &unit” تنظیم کنم. با استفاده از این تنظیمات، دستان من برای ایجاد تغییرات در واحد های منابعresurce units یا بودجه زمانی budgeted unit/time  بدون اینکه P6 مدت زمان را محاسبه مجدد کند باز خواهد بود. در مرحله برنامه ریزی، من معمولا طول مدت را بر مبنای تخمین زمان در پروژه های  قبلی ثابت نگه می دارم.(fixed duration)

بنابراین من نوع طول مدت را برای فعالیت هایی که می خواهم فشرده شوند روی fixed units/time تنظیم می کنیم.

تنظیم نوع مدت زمان(duration type)
تنظیم نوع مدت زمان(duration type)

3- افزایش budgeted units/time

حالااین توانایی را خواهم داشت که هر فعالیت را بررسی کرده و budgeted units/time آنها را افزایش دهم. در اینجا، تیم من 12 ساعت در روز مشغول به کار است. پس برای این که نشان دهیم منابع 2 برابر شده، مدت زمان کاری را به 24 ساعت در روز تغییر می دهیم. budgeted units/time همیشه افرادی که با آنها آشنایی نداشته باشند را سردرگم می کند. من سعی می کنم این موضوع را تحت عنوان “ارزش توان تولیدی” بیشتر توضیح دهم. در طول یک روز (دوره زمانی 12 ساعته)  ما می توانیم به 24 ساعت کار دست یابیم. بنابراین باید در برنامه 2 منبع کاری که هر یک به مدت 12 ساعت در روز مشغول به کار هستند معرفی کنیم، که ما را به مقدار نهایی 24 ساعت کار در روز می رساند.

گاهی اوقات درک این عمل با واحد های زمانی دیگر آسان تر است. اگربه به قسمت Edit و از آنجا به بخش User Perferences بروید، و فرمت طول مدت (duration format) را به ساعت تغییر دهید(hour)، فیلد budgeted units/time ارزشی معادل 1.00 ساعت به ازای هر ساعت نمایش می دهد1h/h؛ و این بدین معنی است که ما در طول 1 ساعت، می توانیم به میزان 1 ساعت کار انجام دهیم. اگر این مقدار را به 2 ساعت به ازای هر ساعت تغییر دهیم، در این صورت می توانیم در هر ساعت کاری به اندازه 2ساعت کار انجام شده دست پیدا کنیم، در نتیجه بازده کاری خود را 2 برابر کرده ایم.

دوباره به مثال قبلی بر می گردیم، در اینجا budgeted units/time را برای هر 4  فعالیت حفاری 2 برابر می کنم.

افزایش budgeted units/time
افزایش budgeted units/time

به دلیل اینکه نوع طول مدت خود را بر اساس fixed units /time تنظیم کرده ایم (fixed units نیز نتیجه مشابهی می دهد)، P6 به محاسبه مجدد طول مدت برای هر فعالیت پرداخته، و با کوتاه تر ساختن زمان ها، به راحتی می توانید تاثیرات انجام شده نسبت به base line را در گانت چارت مشاهده کنید.

مطالب زیر را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

    فهرست مطالب