طراحی و مدل سازی اطلاعات ساخت

1) تهیه و تدوین اسناد مبتنی بر BIM :

 • تهیه و تدوین سند EIR (نیازهای اطلاعاتی کارفرما) :

این سند به عنوان نیازهای اطلاعاتی کارفرما مطرح می باشد. در این سند مشاور با استفاده از روش های مختلف نسبت به احصا نیازهای کارفرما و انعکاس آن در سند EIR به منظور تعیین نقشه راه و برنامه کارفرما از پیاده سازی BIM اقدام می نماید ( در طی جلسه ای با حضور کارفرما ومشاور نیازمندی اطلاعاتی و سطح جزئیات (LOD)در قالب سند EIRصورتجلسه میگردد)

تهیه و تدوین سند BEP (BIM Eecution Plan )

با توجه به سند EIR، مشاورBIM سند نقشه اجرایی بیم (BEP) را که تعیین کننده  نقشه راه پیاده سازی BIMدر سازمان می باشد اقدام می نماید.

کد نویسی ،طراحی و پیاده‌سازی پایگاه های داده موردنیاز برای مورد اطلاعات ومشخصات فنی -نقشه ها کاتالوگها و…در محیط نرم‌افزاری مبتنی بر BIM

 • مصاحبه و تهیه چک‌لیست‌های موردنیاز مدیریت پروژه برای پایش وضع تأمین و تدارکات المان‌های مختلف پروژه
 • طراحی دیاگرام جریان اطلاعات موردنیاز
 • طراحی بانک اطلاعاتی موردنیاز
 • طراحی و پیاده‌سازی رابط کاربری مناسب برای ارائه اطلاعات مدنظر

 

2) مدل‌سازی دیسیپلین‌های معماری، سازه، برق و مکانیک و…

 • مدل‌سازی معماری: المان‌های مرتبط با این دیسیپلین (سقف‌ها، کفها، دیواره‌های داخلی و خارجی، پوسته خارجی، …) با توجه به سطح جزئیات موردنیاز و مندرج در سند BEP با استفاده از ابزارهای مبتنی بر BIM (ترجیحاً Revit Architecture ) صورت خواهد پذیرفت. روش مدل‌سازی با توجه به سند EIR و BEP و نیازهای پروژه توسط مشاور BIM تعیین و انجام خواهد پذیرفت.
 • مدل‌سازی سازه: کلیه المان‌ها و اتصالات و الحاقات سازه‌ای در فرآیند مدل‌سازی سازه صورت خواهد پذیرفت. )تیرها، ستون‌ها، فونداسیون، سقف‌ها، وال پست‌ها، دسترسی‌های فولادی، سا پورت‌های فولادی، میلگرد گذاری و …) با توجه به الزامات و سطح جزئیات مندرج در سند BEP و با عنایت به مندرجات سند EIR صورت خواهد پذیرفت. با توجه به ماهیت صنعتی پروژه‌های پیش رو، اهمیت مدل‌سازی سازه در فرآیند مدل‌سازی و پیاده‌سازی BIM بسیار بالا می‌باشد.
 • مدل‌سازی تأسیسات برقی و مکانیکی: المان‌ها و تجهیزات مرتبط با تأسیسات برقی و مکانیکی با توجه به سطح جزئیات مندرج در سند BEP و نیازهای مطرح‌شده در سند EIR و با ابزارهای متناسب با هر بخش (Revit، PDMS، E3d و …) مدل‌سازی می‌گردد. با توجه به ماهیت و پیچیدگی و نیازهای بخش‌های مختلف پروژه و کاربری آن‌ها انتخاب ابزار مناسب و انعکاس آن در سند BEP بسیار حیاتی می‌باشد.

مدل‌سازی چهاربعدی و پنج بعدی ( پایش پیشرفت پروژه):

 • تهیه مدل چهاربعدی و پنج بعدی از پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی و هزینه فعالیتها
 • پایش پیشرفت پروژه به‌صورت ماهیانه بر اساس مدل‌های چهاربعدی و پنج بعدی و شاخص‌های کنترل پروژه
 • تهیه برنامه زمان‌بندی پروژه با توجه به الزامات موردنیاز برای ساخت مدل چهاربعدی

 

3) بررسی تداخل ها( Clash Detecting)

در حین مدل سازی کلیه دیسیپلین ها [ معماری، سازه، برق، مکانیک و HVAC ] و پس از تکمیل فرایند مدلسازی اقدام به بررسی تداخل های درون هر دیسیپلین و مابین دیسیپلین ها میگردد و تداخل ها پیش از اجرا با هماهنگی بین طراحان هر قسمت برطرف میگردد.

 

4) ارائه ی مدارک دو بعدی و سه بعدی شامل:

 • کلیه ی نقشه های اجرایی معماری، الکتریکی و مکانیکی مطابق با جزئیات طراحی شده .
 • خروجی دوبعدی دیجیتال بر اساس Coordination [ موقعیت جغرافیایی زمین ] پروژه برای عملیات نقشه برداری، ترازیابی و اجرای دقیق .
 • مدل جامع سه بعدی از کل پروژه برای استفاده پیمانکار با فرمت Navisworks .

 

5) تهیه خروجی‌های متره مواد و مصالح ازمدل ارائه شده به کارفرما(MTO)

تهیه لیست مصالح مصرفی در پروژه از مدل‌های تولیدشده توسط تیم مدل‌سازی با توجه به نیازکارفرما از مدل های موجود با توجه به میزان سطح جزئیات هر دیسیپلین.

 

6) پیاده سازی اطلاعات تجهیزات /دیتاشیتها /نقشه ها / کاتالوگ تجهیزات / اطلاعات نگهداری وتعمیرات تجهیزات و…. در بانکهای اطلاعاتی مدل

 

7) تهیه بانک اطلاعاتی مبتنی بر BIM به منظور پیاده سازی مدیریت دارایی فناوری ها

مطالب زیر را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

  فهرست مطالب