11 ابزار نمایش تایم لاین

با گزارش های خسته کننده پروژه ها مشکل دارید؟ در اینجا به معرفی 11 ابزار زمان بندی پروژه به منظور تسهیل ایجاد گزارش تصویری می پردازیم.

11 ابزار نمایش تایم لاین
11 ابزار نمایش تایم لاین

باید این واقعیت را قبول کنیم که داه توجه ما کوتاه است و به صورت مداوم در حال کوتاه تر شدن است. تمامی مطالبی که در اینترنت با آن ها برخورد داریم به این نظور طراح شده اند که توجه ما را تا حداکثر زمان ممکن به خود جلب کنند. اما همه ما می دانیم هر لحظه موضوع جالب و جذاب تری به ما عرضه می شود.

زمانی که می خواهیم اطلاعت مهم یک پروژه را به سهامداران، مشتری ها و یا همکاران و اعضا تیم پروژه خود عرضه کنیم، ما نیز باید رویکردی مشابه را پیش بگیریم. انتقال تاثیر گذار اطلاعات به مهارتی حیاتی تبدیل شده که هر شخصی که به صورت حرفه ای در این حیطه مدیریت پروژه فعالیت می کند باید از آن آگاه باشد و رمز اصلی این مسئله مهم در محرک های دیداری است.

ننسی دورت، در کتاب فاخر خود با عنوان اسلاید شناسی (slideology) به خوبی نشان داده انتقال اطلاعات به صورت دیداری تا چه حد ائز اهمییت است؟

” کارفرمایان و همکارن شما با توجه به این نکته که شما تا چه حد می توانید به صورت مفید ارتباط برقرار کنید شما را ارزیابی می کنند. مهارتی که در گزارش های عملکرد سالانه، افزایش حقوق، ترفیع درجات و حتی در میزان محبوبت شما درفضا کاری تاثیر گذار است. در حال حاضر توانایی برقراری ارتباط به صورت اثر گذار به یکی از نیازمدی های مشاغل تبدیل شده و چه خوشتان بیاید، یا نه، صرف نظر از میزان مهارت و آموزش دیدگی شما در زمینه شغلی مورد نظر، احتمال اینکه نیازمند برقراری ارتباط به وسیله ابزار دیداری باشید زیاد است.”آخرین گزارش وضعیت پروژه ای که با آن برخورد داشتید را به خاطر آورید. گزارش ما دارای چه عصر دیداری بود؟ آیا می توانستید با نگاه انداختن به صفحه اول گزارش به میزان پیشرفت پروژه پیش ببرید؟ آیا گزارشتان دارای رنگ و لعاب بود یا فقط از نوشته های مشکی استفاده کرده بودید؟ درک گزارشی که ارائه دادید برای دیگران آسان بود؟

زمانی که بحث انتقال اطلاعات پروژه در میان باشد، هر شخص دخیلی اولین سوال مرتبط با زما بندی پروژه را خواهد پرسید: آیا هماهنگ با dead line پروژه پیش می رویم؟ تاریخ های مرتبط با زمان بندی پروژه حائز اهمییت بسیاری هستند و انتقال آن ها به صورت دیداری یا تصویری که بتوان با یک نگاه برنامه زمان بندی پروژه را درک کرد، تاثیر زیادی در خشنود کردن تمامی افراد دخیل در پروژه خواهد داشت. مطمئنا می توانید گانت چارت ( نموداری که میزان کار انجام شده را در بازده زمانی مشخص نشان می دهد) کپی کرده و در گزارش های خود قرار دهید.

چنین کاری برای زمانی که گزارش های شما از قبل هیچ گونه جز تصویری را در برنمی گرفته، قدم اول خوبی است. اما امروزه، با فراگیر شدن روزافزون ارائه گزارش های پروژه به وسیله ابزار دیداری و در برگیرده تصاویر، ابزار بسیار خوبی برای این منظور به وجود آمده است.

11 ابزار نمایش تایم لاین
11 ابزار نمایش تایم لاین

تایم لاینها (time line) چیزی شبیه گانت چارت هستند، و مهم ترین تاریخ ها، وقایع و مایلستونها را نشان می دهند. اهمییت تشکیل تایم لاینها برای پروژه در این است که شما به این وسیله می توانید کنترل بیشتری روی اطلاعات نمایش داده شده داشته، و اطلاعاتی با اهمییت بالاتر در الویت قرار دهید. اما فیلتر کردن داده های گانت چارت به همین شکل، به این سادگی نیست.

گزارش پروژه را تصور کنید که دارای تام لای بسیار عالی است که پیشرفت، وقایع و مایلستونها سپری شده و پیش رو را به صورت تمام رنگی نمایش می دهد. اگر چنین جدولی به درستی ساخته شده باشد، حتی ممکن است شما پس از دیدن آن دیگر بقیه گزرش را نخوانید.

پس بدون معطلی بیشتر، به بررسی 11 ابزار مدیریت پروژه که می تواند تصویر سازی بهتر و تاثیر گذاری بیشتر گزارش ها شما را تسهیل کنند، می پردازیم. همچنین شما می توانید جهت کسب ازلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت پروژه به مقاله تغییر سازمانی، مدیریت پروژه مراجعه کنید.

2. smart draw

 

smart draw
smart draw

این نرم افزار به اندازه ای که ادعا می کند ” هوشمند” است به کاربران اجازه می دهد دیاگرام های پیشرفته، تایم لاینها(time line) و پارت های خود را خلق کنند، و نرم افزار کار ترسیم آنها را برای کاربر انجام می دهد. این نرم افزار شامل 70 طرح پیش ساخته و نمونه های مختلفی است تا به شما در شروع کارتان کمک کند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که این نرم افزار قتبلیت یک پارچه سازی با نرم افزار های آفیس مایکروسافت را دارای می باشد، و می توان آن را به راحتی با آفیس همگام سازی کرد. می توانید زمان بندی خود را به نرم افزارهای ورد، اکسل یا پاورپوینت ارسال کرده و گزارش های خود را به راحتی فشار یک کلیک ارائه کنید.

این نرم فزار همچنین به شما اجازه می دهد زمان بندی پروژه خود را بر حسب ترتیب وقایع دسته بندی کنید. یکی از نقاط ضعف این نرم افزار این است که به شما اجازه می دهد جزئیات مایلستونها را نمایش دهید، اما می توانید به هر قسمت لینکی شامل تصاویر یا اطلاعات بیشتر ضمیمه کنید.

 

2. office Timeline

 

office Timeline
office Timeline

اگر وقت یا حوصله سر و کله زدن با نرم افزار های جدید را ندارید، نرم افزار office timeline با استفاده از پاورپوینت تایم لاین (time line) ایجاد می کند. این نرم افزار به صورت افزونه ای بر روی نرم افزار پاورپوینت نصب شده و قابلیت خلق گانت چارت تایم لاین زیبایی را دارد.این نرم افزار همچین اتقال اطلاعات شمارا به نرم افزار ها دیگر شرکت مایکروسافت برای ایجاد گزارش کار های مناسب را تسهیل می کند.

 

Time Gilder.3

Time Gilder
Time Gilder

در صورتی که به دنبال نرم افزاری هستید که قابلیت تعامل بیشتری را به شما ارائه دهد، با این نرم افزار می توانید تایم لاین (time line) را از چپ به راست حرکت داده یا روی آن زوم کنید تا جزئیات بشتری از مایلستون مورد نظر نمایش داده شود.

با رابط کاربر ساده این نرم افزار که در عین حال همکاری زیادی با مصرف کننده دارد، می توانید تک تک وقایع را با آیکون های مخصوص، صفحات درگاه وب، عنوان و توضیحات برای مصرف کننده گزارش و شخصی سازی کنید.

 

4.RWT Timeline

RWT Timeline
RWT Timeline

این نرم افزار مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است که به شما قابلیت تبدیل جداول به فرمت pdf را می دهد. این نرم افزار همچنین بر روی پلتفرم ها اندروید و ios نیز عرضه شده که با آن ها به سادگی می توانید تایم لاین ایجاد کنید. با این نرم افزار، می توانید وقایعی طرحی کنید که بر اساس زمان مورد نظر در طول روز، با تاریخ مورد نظر، دسته بندی شده اند. همچنین می توانید به وقایع خود توضیحات اضافه و تصاویری پیوست کنید که از نظر جلوه های دیدارِی، زیبایی بیشتری به گزارش می بخشد.

پس از ایجاد تایم لاین (time line)، به راحتی می توانید آن را برای دیگران ایمیل کنید. همچنین وقایعی که در تایم لاین خود ایجاد می کنید، دائمی نیستند و هر زمانی که بخواهید میتوانید وقایع تایم لاین خود را جا به جا کرده و در آن تغییرات مورد نظر خود را در پروژه اعمال کنید.

 

5.Tiki-Toki

Tiki-Toki
Tiki-Toki

 

با نرم افزار های دیگری که تا به این جای کار معرفی شد تفاوت دارد. Tiki-toki یک برنامه تحت وب است که به شما اجازه می دهد تایم لاین (time line) سه بعدی به همراه تصاویر و ویدئوهای دلخواهتان طراحی کنید. همچنین می توانید وقایع پروژه خود را براساس رنگ کد بندی کنید و به راحتی تایم لاین (time line)خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. هرچند کار کردن، زمان بندی و به اشتراک گذاشتن تایم لاین (time line) ایجاد شده با این برنامه آسان است، می توانید با گرفتن اسکرین شات برای گزارش خود نیز خروجی به دست آورید.

6.My histro

My histro
My histro

این نرم افزار تایم لاین ( time line ) متمرکز بر مکان است و به شما اجازه می دهد به  تعریف و مدیریت وقایعی که در مکانی خاص به وقوع می پیوندند. زمانی که تایم لاین  (time line) خود را ایجاد کردید می توانید جهت تسهیل ارائه گزارش آن را به فرمت های pdf و google earth در آورید.

 

7.Preceden

Preceden
Preceden

این نرم افزار مدییریت و دسته بندی وقایع را در فرصتی ساده تسهیل می کند. با این نرم افزار متمرکز بر مدیریت زمان بندی میتوانید برنامه ریزی ساختارمند تری برای پروژه خود طراحی کنید. همچنین می توانید به منظور مشخص ساختن بهتر مایلستونها در پروژه، وقایع مختلف را با رنگ های متفاوت کدگذاری کنید. این نرم افزار هچنین به شما اجازه می دهد درحد بازبینی هر ثانیه پروژه زوم کرده، یا تنها کلیات آن را مشاهده نمایید.

همچنین به وسیله کنترل حریم شخصی، قابلیت کنترل کردن این که چه افرادی می توانند تایم لاین (time line)  شما را مشاهده کنند را خواهید داشت. در صورتی هم  که تمایل داشته باشید تایم لاین (time line) خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، می توانید آن ها را به صورت فایل های pdf و csv استخراج کنید

 

8. Graphic schedule

Graphic schedule
Graphic schedule

Graphic schedule یک نرم افزار برنامه ریزی خطی است که به کاربر اجازه می دهد برنامه رزی با روش cpm را به شکلی با نمای دیداری مطلوب در آورد. این نرم افزار با تمرکز بر ادغام اطلاعات مصور و تاکتیکی پروژه، به منظور تسهیل ایجاد یک برنامه ریزی خطی با روش cpm، ادغام داده ها با نرم افزار اکسل مایکروسافت را تسهیل می کند. پس تغییرات مداوم طولی در پروژه چه می شوند؟ با این نرم افزار به سادگی می توانید چین تغییراتی را در طول پروژه اعمال کنید. همچنین می توانید به کمک آن ارائه های بسیار زیبایی طراحی کرده، و می توانید اطلاعات پیچیده پروژه ها را به صورت تصویر درآورید که برای هر شخصی جذاب باشد.

9.Smart Sheet

 

Smart Sheet
Smart Sheet

یکی از روش های مناسب برای اطمینان حاصل کردن از پیشروی مناسب پروژه، پیش بینی داشتن از برنامه پروژه است، که smart sheet این امکان را برای شما فراهم می کند. شما می توانید با یکی از فرمت هی از پیش تعیین شده نرم افزار داده های خود را به رم افزار اکسل انتقال دهید، یا می توانید جداول را به منظور بهتر منعکس ساختن اطلاعات پروژه خود شخصی سازی کنید این نرم افزار را می توان به صورت ادغام شده با نرم افزرا office timeline استفاده کرد، که گزینه ای برای خلق نمایشی جذاب تر از برنامه پروژه شما خواهد بود.

 

10. Lucid chart

Lucid chart
Lucid chart

استفاده از نمودارها یکی از روش هایی است که می توانید به وسیله آن ها اطلاعاتی را که در معرض دید همکاران خود قرار دارید را از نظر دیداری به شکلی مطلوب تر در آورید. نرم افزار lucid chart نمودار ها شخصی سازی شده ای را فراهم می کند که می توان به کمک آن ها مراحل پروژه را برای تمامی طبقات افراد دخیل در آن نقشه بندی کرد.

این نرم افزار همچنین به وسیله فراهم کردن ابزار های همکاری برای گروه های دخیل در پروژه که طبق رده دخیل بودن آن ها در پروژه اطلاعات مربوط را در اختیار آن ها قرار می دهد، امکان تعریف حساب های کاربری مدیریتی، و ارائه به روز رسانی های خودکار برای فایل های منتشر شده و همچنین فراهم ساختن تدابیر امنیتی برای اطلاعات پروژه، میزان ایمیل ها  و یادداشت های منتقل شده در طول پروژه را کاهش می دهد.

این نرم افزار انواع مختلفی از اشکال پیش ساخته، مطابق با استاندارد های صنعتی را فراهم ساخته و همچنین جداول آن قابل برنامه ریزی مجدد هستند و با مزایای SAAS تیم ها می توانند با هر مرور گری بدون اشکال به این برنامه دسترسی داشته باشند.

11. Milestones Perofessional

Milestones Perofessional
Milestones Perofessional

این نرم افزار نیز یکی دیگر از ابزارهای مدیریتی است، که قابلیت اتصال به exel،oracle primvera ، Microsoft projrct و…. را دارد.

این نرم افزار به منظور یاری رسانی در برنامه ریزی پروژه های عظیم خلق شده، که با قابلیت های طبقه بندی، ایجاد تایم لاین ها، ردیابی و گزارش موارد مورد نظر در لحظه، به این هدف دست پیدا کرده است. با استفاده از این نرم افزار به راحتی می توانید تایم لاین های (time line) خود را که در نرم افزار های primavera، Microsoft project ایجاد کرده باشید را با نمای مصور بسیار زیبا تری ارائه دهید، و همچنین تایم لاین های( time line) خود را به راحتی مدیریت کنید. با این نرم فزار می توانید با دیدی وسیع تر به پروژه خود بنگرید.

تایم لاین (time line) برای فرمت بندی پیوسته وقایع پروژه ها به منظور نظارت بر پروژه، خلاصه سازی و گزارش داد اطلاعات مربوط به پروژه ابزار ایده آلی هستند. به راحتی می توانید با انتخاب الگوی مورد نظرتان میزان پیشرفت انجام شده را مشاهده کنید

استفاده از محرک های دیداری برای ارائه گزارشات پروژه نه تنها زمانی که قصد تکمیل گزارش در لحظات نهایی را داشته باشید به شما کمک شایانی می کند، بلکه در نمایش  جزئیات اطلاعات پروژه به صورتی منظم و دسته بندی شده نیز تاثیرگذار است.

مطالب زیر را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.