مهندسین مشاور توسعه و بهبود مدیریت پروژه سپاهان

شرکت‌ مهندسین مشاور توسعه و بهبود مدیریت پروژه سپاهان

شرکت‌ مهندسین مشاور توسعه و بهبود مدیریت پروژه سپاهان

وبلاگ

پاور بی آی (Power BI) چیست

پاور بی آی چیست

امروزه با توسعه تکنولوژی و سرعت فناوری، سازمان‌هایی موفق هستند که تصمیمات استراتژیک و تحلیلی در کسب وکار خود را با سرعت و با سطح اطمینان بالا بگیرند. بنابراین برخورداری از بستری که امکان جمع آوری و تحلیل داده های بخش های مختلف سازمان مثل پیش بینی های تولیدمحصول ، برنامه ریزی خرید، منابع انسانی، تولید، اطلاعات مشتری، بازاریابی و فروش و… را داشته باشد، از پشتیبانی و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشد، بسیار حائز اهمیت است. پاور بی آی توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده و شعار این شرکت در مورد Power BI “هزینه های اضافی، پیچیدگی ها و خطرات ایمنی استفاده از راه حل های متعدد را با یک پلتفرم  تحلیلی که به راحتی می توانید بین هر یک از اعضای سازمان به اشتراک بگذارید، کاهش دهید” است.

شکل زیر ، یک نمونه داشبورد پاور بی آی را نمایش می دهد.

داشبورد پاور بی آی

Power BIیکی از نرم افزارهای قدرتمند در حوزه هوش تجاری است. این نرم افزار به سادگی میتواند با جمع آوری داده های خام پراکنده ، تجزیه و تحلیل بر روی آنها گزارش های تحلیلی و مصور بصورت یکپارچه و در ارتباط باهم (interactive) بسازد.

داده های شما ممکن است یک شیت از یک فایل اکسل یا پایگاه داده ها، مجموعه ای ترکیبی از انبار داده ها در فضای سرورهای تحت وب و  سایر داده های سازمان در محیط های ایستاو متنوع باشند. با Power BI به راحتی می توانید به منابع داده خود متصل شوید، موارد مهم را به داشبوردهای تحلیلی و تصویری تبدیل کنید و آن را با هرکسی که می خواهید به اشتراک بگذارید.

پاور بی آی در سه نسخه مختلف در دسترس کاربران قرار گرفته شده است:

▪️ پاور بی آی دسکتاپ(Power BI Desktop) مناسب نصب برای انواع کامپیوتر است.

▪️ پاور بی آی موبایل(Power BI Mobil) قابل استفاده بر روی انواع تلفن های همره و تبلت است.

▪️ بصورت نرم افزاری در سرویس SaaS (Software as a Service).

چرا از  Power BI استفاده کنیم

در این قسمت به مهمترین مزیت های پاور بی آی می پردازیم:

▪️ در هر زمان که بخواهید می توانید داشبوردهای خود را در Power BI، به روز رسانی کنید.

▪️ امکان اتصال به چندین منابع داده ای مختلف، با سطح امنیت و قابلیت اطمینان بالا ( Data Set/Get Data)

▪️ Power BI بصورت سریع نصب، پیکره بندی می شود.

▪️ امکان استفاده از نمودارها و ابزارهای گرافیکی بسیار متنوع وجود دارد.

▪️ دارای ویژگی داشبورد سازی تصویری است که به طور منظم هر سه ماه یک بار به روز رسانی می شود.

▪️ سازگاری با محصولات دیگر مایکروسافت مثل اکسل

▪️ ویژگی BI Self-Service ( کاربران این نرم افزار به سادگی و سریع، بدون داشتن دانش تخصصی در زمینه فناوری اطلاعات یا هوش تجاری می توانند داشبوردها و گزارش های خود را تهیه کنند)

اجزای اصلی پاور بی آی

1.Power Query

کار پاور کوئری دریافت داده ها از منابع مختلف و آماده سازی آنها برای تغییر و تبدیل به داده های نوع دیگر است. پاور کوئری از زبان M برای استخراج، تبدیل و بارگزاری داده ها یا اصطلاحا ETL ( Extract, Transform, Load) استفاده می کند. ETL در واقع فرآیند استخراج داده ها از منابع مختلف و تبدیل به فرمت مناسب تحلیل اطلاعات با استفاده از عملگرهایی مانند فیلتر، مرتب سازی، تجمیع، اتصال، پاکسازی، اعتبار سنجی، حذف داده های یکسان و … است. در انتهای فرآیند ETL داده ها دارای ساختار مناسب جهت پیاده سازی در هوش تجاری هستند و در انبار داده ها بارگزاری می شوند. لازم به ذکر است که ETL یک فرآیند تکرارشونده است که بصورت اتوماتیک انجام می شود.

شکل زیر فرآیند ETL را نمایش می دهد.

فرآیند ETL

2.Power Pivot

پاور پیوت یک ابزار مدلسازی  داده ای است که امکان انجام محاسبات و  ایجاد ارتباط بین جداول مختلف  را فراهم می کند. لازم به ذکر است  Power Pivot از زبان DAX برای تحلیل داده ها استفاده می کند.

3.Power View

داده های یکپارچه شده را به صورت نمودار، نقشه ها و سایر اشکال گرافیکی نمایش می دهدو به عبارت دیگر این ابزار داده های تحلیل شده را بصورت اطلاعات مصور نشان می دهد.

4.Power Map

ابزاری است که امکان سه بعدی کردن ها و همچنین نقشه برداری داده ها را فراهم کرده است.

داشبورد پاور بی آی (Power BI) چیست

هوشمندی کسب و کار (BI) در بخش ها و سطوح مختلف سازمان ها کاربرد دارد، به زبان ساده هر کجای سازمان که داده های قابل تحلیل وجود داشته باشند، می توانیم از هوش تجاری استفاده کنیم. اعم از منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مدیریت و کنترل پروژه ها، بازاریابی  و فروش، مدیریت استراتژیک، مالی، زنجیره تامین و … .

شکل زیر یک گزارش تهیه شده توسط ما در محیط پاور بی آی را نمایش می دهد.

گزارش تهیه شده در پاور بی آی

داشبورد Power BI یک یا چند صفحه از مجموعه صفحات مصور شده(Visualization) در پاور بی آی است که بر روی شاخص های کلیدی عملکرد  یا همان KPI تمرکز دارد. در واقع با یک نگاه به داشبوردهای پاور بی آی می توانید از اطلاعات مهم تجارت خود آگاه شوید.

گزارشات در پاور بی آی مجموعه ای از پارامترهای تحلیلی و فاکتورها هستند که معمولا با نمودارها، جداول و تصاویر ترکیب می شوند.

داشبوردها و گزارشاتی که در پاور بی آی دسکتاپ یا سرویس پاور بی آی ساخته اید را می توانید در بسترهای آنلاین مانند سرورهای اختصاصی سازمان یا سامانه اطلاعات مدیریت پروژه(PMIS) و … با کاربران با دسترسی های مناسب به اشتراک بگذارید.

کاربرد داشبوردهای پاور بی آی در مدیریت پروژه

کسب و کارها دائماً نیاز به یک راه حل جامع هوش تجاری برای تحلیل وضعیت پروژه ها کمک به تصمیم گیریهای سریع وبه موقع در  پروژه ها و کنترل اثربخشی منابع دارند. پروژه هایی که  پیچیدگی بیشتری دارند یا پراکندگی جغرافیایی دارند یا ابعاد بزرگی دارند ، نیاز مند توجه بیشتری هستند.

شکل زیر یک نمونه گزارش پاور بی آی در مدیریت پروژه را نمایش می دهد که توسط ما تهیه شده است.

گزارش پاور بی آی در مدیریت پروژه

داشبوردهای مدیریت پروژه مبتنی بر پاور بی آی، با تمرکز بر تحلیل  شاخص های کلیدی عملکرد پروژه می توانند گزارش هایی مفید از  برنامه ریزی وکنترل منابع، مدیریت تحویل شدنی ها ، پیشرفت فعالیت ها، تحلیل تاخیرات، و… ارائه دهند. گزارش ها و داشبوردهای پاور بی آی با نمایش یک تصویر کلی از شاخص های کلیدی پروژه، مانند شاخص های مدیریت ارزش کسب شده (EVM)، شاخصهای تحلیل تاخیرات، شاخص های کنترل کیفی، شاخص های کنترل بهره وری منابع انسانی و ماشین آلات  و … مدیر پروژه را در ارزیابی بخش های مختلف پروژه کمک کرده و ارائه گزارش های دست نویس را به حداقل می رساند.

مطالب زیر را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

    فهرست مطالب