مهندسین مشاور توسعه و بهبود مدیریت پروژه سپاهان

شرکت‌ مهندسین مشاور توسعه و بهبود مدیریت پروژه سپاهان

شرکت‌ مهندسین مشاور توسعه و بهبود مدیریت پروژه سپاهان

وبلاگ

مدرک حرفه ای مدیریت پروژه یا PMP چیست

مدرک حرفه ای مدیریت پروژه PMP

مدرک حرفه ای مدیریت پروژه (PMP) یا (Project Management Professional) یک گواهینامه از انجمن مديريت پروژه آمريكا PMI (Project Management Institute) است. آزمون این گواهینامه در سال 1984 در ایالت فیلادلفیا آمریکا برای اولین بار برگزار شد و 43 نفر از شرکت کنندگان توانستند در آزمون قبول شوند. این مدرک به منطقه خاص جغرافیایی متعلق نیست و در اکثر کشورهای دنیا افرادی با مدرک PMP وجود دارند.

در واقع می توان اذعان داشت گواهینامه مدیریت پروژه حرفه ای به مدیران سازمان ها و کارفرماهای پروژه ثابت می کند، شخص به خوبی در زمینه مدیریت پروژه آموزش های لازم را فراگرفته و دانش او مورد ارزیابی قرار گرفته و در این حوزه متخصص و صاحب نظر است.

انجمن مدیریت پروژه امریکا مدعی است اشخاصی که مدرک PMP دارند قادرند با هر صنعت و متدولوژی کار کنند و همچنین سازمان هایی که دست کم یک سوم کارکنانشان دارای مدرک PMP هستند، پروژه های خود را در ساختارهای زمانی و مالی از پیش تعیین شده به پایان می رسانند و نیز به تمامی اهداف پروژه می رسند.

همانطور که از نام مدرک PMP مشخص است این گواهینامه یک مدرک حرفه ای است نه آکادمیک. بنابراین در بین سازمان های بین المللی از اعتبار بیشتری نسبت به مدارک آکادمیک برخوردار است.

بهتر است بگوییم PMP یکی از معتبرترین گواهینامه ها در حوزه مدیریت پروژه در جهان است.

چرا اخذ مدرک PMP با اهمیت است

اهمیت اخذ مدرک PMP

افرادی که دارای مدرک PMP هستند دارای خصایص زیر می شوند:

▪️ تسلط خوبی بر پیکره دانش مدیریت پروژه PMBOK ( Project Management Body of Knowledge) دارند.

▪️ می توانند به خوبی فرآیندهای پنج گانه مدیریت پروژه(آغازین، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و اختتام) را در کار پیاده سازی کنند.

▪️ شناخت خوبی از ابزارها و مهارت های مدیریت پروژه دارند.

▪️ در انجام امور، رعایت اصول کار تیمی را حفظ می کنند.

▪️ در پروژه ها توانایی مدیریت به موقع ریسک ها، مشکلات و موانع اجرایی، تاخیرات، ادعاها و … را دارند و بهترین واکنش و تصمیم گیری را در برابر آنها دارند.

▪️ و …

اگر بخواهیم موارد گفته شده در این بخش را جمع بندی کنیم، با داشتن مدرک PMP، اطلاعات کامل و منسجمی در مدیریت پروژه کسب خواهید کرد. بنابراین احتمال پذیرفته شدن در مصاحبه های شغلی چه در داخل کشور، چه در خارج از کشور به عنوان متخصص مدیریت پروژه افزایش می یابد. همچنین در صورتیکه قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را داشته باشید، احتمالا شانس گرفتن ویزای کاری شما بسیار بیشتر خواهد شد. نکته دیگری که لازم است یادآور شویم این است که با گرفتن این مدرک، امکان افزایش حقوق و مزایا (حداقل 25% براساس گفته PMI) و ارتقای شغلی برای شما نیز فراهم می شود.

گواهینامه حرفه ای مدیریت پروژه PMP برای چه مشاغلی مفید است

مدرک بین المللی مدیریت پروژه PMP

با توجه به مطالبی که تاکنون گفته شد، روشن است گواهینامه حرفه ای مدیریت پروژه تنها مختص به مدیران پروژه و کارشناسان برنامه ریزی و کنترل پروژه(PMO) نیست بلکه هر کسی که نقشی در پروژه دارد، به نحوی کاری در پروژه انجام می‌دهد یا در سازمان های پروژه محور فعالیت می کند اعم از مدیران یا کارشناسان فنی و مهندسی، عمران، تدارکات و راه اندازی، سیستم ها و روش ها، تضمین کیفیت، سرپرست کارگاه و … که علاقه به شغلشان دارند و قصد پیشرفت در جایگاه شغلی شان را دارند، می توانند مدرک مدیریت پروژه حرفه ای را اخذ کنند.


پیش نیازهای اخذ گواهینامه PMP

پذیرش در امتحان PMP

آزمون PMP مثل هر آزمون دیگری یکسری پیش نیازها یا شرایط برای شرکت کنندگان دارد که به شرح زیر است:

▪️ مدرک تحصیلی

برای شرکت در آزمون PMP حداقل باید مدرک متوسطه (دیپلم دبیرستان یا مدرک کاردانی) داشته باشید. اگر با مدرک متوسط متقاضا این آزمون باشید، حداقل باید 5 سال (7500 ساعت) سابقه کاری مرتبط با مدیریت پروژه داشته باشید که در طول 8 سال (حداقل 60 ماه) قبل از آزمون کسب شده باشد.

اما اگر مدرک چهار ساله دانشگاهی یا بالاتر از آن را داشته باشید، تنها داشتن 3 سال (4500 ساعت) تجربه در حیطه مدیریت پروژه که در طول 8 سال (حداقل 36 ماه) قبل از آزمون کسب شده، کافی است.

در مورد سابقه کار لازم است یادآور شویم در تمامی حوزه های مدیریت پروژه باید تجربه اجرایی داشته باشید. در هنگام ثبت نام می بایست لیستی از همه سوابق کاری که در مدیریت پروژه داشته اید (با ذکر مدت زمان هر یک از آنها) تهیه کنید. اگر در هر حوزه، حداقل مدت زمان قابل قبول را کسب کرده باشید، می توانید در آزمون ثبت نام کنید.

اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم:

همانطور که می دانید مطالب PMBOK در دو ساختار خلاصه می شود: گروه های فرآیندی و حوزه های دانش. برای گرفتن مدرک PMP نیازی نیست در تمامی حوزه های مدیریت دانش دارای تجربه باشید. تنها داشتن سابقه کار در گروه های فرآیندی یعنی آغازین، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و اختتام کفایت می کند. اصلا لازم نیست در هر یک از فرآیندها تجربه پیاده سازی کارها را داشته باشید.

▪️ شرکت در 35 ساعت دوره آموزشی

شرط گذراندن 35 ساعت دوره آموزشی چیز پیچیده ای نیست. براساس راهنمای PMI تنها لازم است در دوره ای شرکت کنید که شامل تمامی حوزه های مدیریت پروژه باشد. لازم به ذکر است که بهتر است در دوره ای شرکت کنید که به شما گواهینامه معتبر دهد تا در صورت نیاز بتوانید آن را ارائه کنید.

آمادگی برای شرکت در آزمون PMP

نقشه راه موفقیت در ازمون PMP

بعد از اینکه بررسی کردید پیش نیازهای آزمون را (یعنی تجربه و آموزش کافی در مدیریت پروژه که در بخش های قبل توضیح داده شد) دارید، مدت زمانی حدود 5 الی 10 روز برای ارزیابی درخواستتان طی خواهد شد. در صورتیکه درخواست پذیرفته شود، به عنوان یکی از واجدین شرایط آزمون باید هزینه آزمون را در وبسایت PMI پرداخت و مکان و زمان شرکت در آزمون را تعیین کنید.

آزمون به زبان های مختلفی مثل انگلیسی، فرانسوی، عربی و چینی برگزار می شود. بهتر است به زبانی که برای شرکت در آزمون انتخاب می کنید تسلط خوبی داشته باشید.

متاسفانه در کشور ما آزمون برگزار نمی‌شود بنابراین برای شرکت در آزمون باید به کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه یا امارات سفر کنید. همچنین از زمان شیوع بیماری کرونا، امکان برگزاری آنلاین آزمون PMP نیز فراهم شده است.

نکته: در طول یک سال حداکثر 3 بار می توانید آزمون دهید.

منابع آزمون گواهینامه PMP چیست

محتوای آزمون شامل دامنه گسترده ای از حوزه های مدیریت پروژه است. اما درک مفهوم نسخه هفتم پیکره دانش مدیریت پروژه نقش به سزایی در موفقیت در این آزمون دارد.

 

اخیرا موسسه مدیریت پروژه امریکا در آزمون PMP همانطور که در شکل زیر نمایش داده شده است، توجه زیادی به اهمیت 3 حوزه افراد (PEOPLE)، فرآیند (PROCESS) و محیط کسب و کار (BUSINESS ENVIROMENT) در موفقیت پروژه ها دارد:

محتوای جدید امتحان PMP

▪️ منظور از افراد مهارت های نرمی(Soft Skills) است که در جهت مدیریت و چگونگی ارتباط برقرار کردن با تیم در طول پروژه استفاده می شود.

▪️ ابعاد مختلف مدیریت یک پروژه در قالب فرآیند مطرح می شود.

▪️ منظور از محیط کسب و کار این است که با داشتن دید جامعی از سازمان و استراتژی هایش، مدیریت پروژه را در سازمان عملیاتی کنید.

کتاب ریتا یا Rita Mulcahy’s PMP Exam Prep به عنوان معروف ترین محتوای آموزشی برای آمادگی در آزمون گواهینامه حرفه ای در مدیریت پروژه شناخته شده است. آخرین نسخه این کتاب (ویرایش 10) مبتنی بر ششمین ویرایش پیکره دانش مدیریت پروژه PMBOK و آزمون PMP در سال2021 است. این کتاب همچنین بر اهمیت بر روش های چابک سازی پروژه ها تاکید دارد. ریتا ضمن آموزش PMBOK، با تمرینات کاربردی مطالب را بطور کامل به مخاطب ارائه می دهد.

آخرین توصیه برای این بخش، استفاده از آزمون های شبیه سازی شده مثل PM FASTrack ،Exam central ،Head First Labs ،PMSoft و… است که باعث می شود سرعت تست زنی و انرژی خودتان را در آزمون محک بزنید و هم نمره ای را که در آزمون بدست خواهید آورد، برآورد کنید.

اعتبار مدرک PMP

همانطور که پیشتر اشاره شد، گواهینامه بین المللی حرفه ای در مدیریت پروژه یکی از معتبرترین مدارک در این صنعت است. در صورتیکه دارای مدرک PMP باشید، مدرکتان 3 سال اعتبار خواهد داشت و پس از آن برای حفظ مدرک می بایست 60PDU بگذرانید.

اما PDU چیست؟

PDU مخفف واژه لاتین Professional Development Unit معادل عبارت “یک واحد آموزش توسعه یافته” است. در اینجا منظور از “واحد” همان ساعت هست.

بنابراین برای تمدید مدرک PMP باید 60 ساعت آموزش حرفه ای طی کنیم. برای دریافت گواهینامه PDU می توانیم در دوره های آنلاین معتبر یا موسسات آموزشی داخل کشور شرکت کنیم.

مطالب زیر را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

    فهرست مطالب